Donice betonowe - jak je wykorzystać?

Donice betonowe - jak je wykorzystać?

Donice betonowe mają funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Sprawdzają się świetnie w każdym wnętrzu oraz w ogrodzie, czy również w przestrzeni miejskiej. Beton to bardzo cenione tworzywo, które zapewnia niezwykłą trwałość, która ceniona jest przez wielu dekoratorów. Sprawdź, jakie zalety mają donice betonowe i jak można ciekawie je wykorzystać.

Zalety donic betonowych

To donice, które dzięki swojej prostocie mogą wyglądać naprawdę atrakcyjnie i nowocześnie. Donice betonowe idealnie sprawdzą się jako pojemniki na ulubione rośliny lub ciekawa dekoracja w ogrodzie, czy na tarasie. Produkty są efektem pracy ręcznej, dlatego są unikatowe i niepowtarzalne. Beton, z którego wykonane są donice, jest bardzo dobrym materiałem, ponieważ jest przede wszystkim trwały. To oznacza, że jest w pełni odporny na różne warunki atmosferyczne, jak deszcz, śnieg, czy słońce. Nie jest podatny na żadne uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie ma żadnych przeszkód, aby mógł przez cały rok być na zewnątrz. Warto wspomnieć, że tworzywo nie zmienia swojego koloru nawet ze względu na nadmierne nasłonecznienie w porze letniej. Nie pęka, nie kruszy się i nie reaguje nawet na najniższe temperatury. Dodatkowo jest bardzo łatwy w utrzymaniu w czystości, ponieważ nie wymaga specjalnego czyszczenia.

Rośliny do posadzenia w donicach

Donica ma prosty, minimalistyczny design, który można urozmaicić i ubarwić za pomocą dobrze dobranych roślin. Oczywiście nie wszystkie będą dobrze komponować się z tego rodzaju materiałem. Jednak jest wiele kwiatów, które będą pasować do wielkich i różnokształtnych donic. Wszystko zależy od ukorzenienia i tego, które z nich są w stanie rozwijać się w wąskiej doniczce. Najbardziej polecanymi roślinami są: berberys, irga, kosodrzewina oraz bukszpan. To atrakcyjne krzewy, które mogą sprawdzić się jako niezwykła ozdoba przed domem. Są także dość łatwe w pielęgnacji i przycinaniu. Można również zdecydować się na posadzenie roślin sezonowych takich jak fuksja, pelargonia, czy surfinie. Wybór kwiatów oraz krzewów jest naprawdę szeroki, dlatego każdy może wybrać roślinę, która spełni jego wymagania.

Inne zastosowanie donic betonowych

Donice betonowe można również wykorzystać w inny sposób niż do sadzenia w niej kwiatów. Ze względu na swój nowoczesny wygląd mogą stanowić element ozdoby w aranżacji wnętrza. Ich prostota sprawia, że bez problemu wpasują się w każdy styl. Są również świetne do organizowania przestrzeni przed domem, wzdłuż tarasu, czy balkonu. Donice betonowe dość często wykorzystywane są w miejskiej infrastrukturze. Spotkać je można w parkach, przed budynkami, czy firmami. Pozwalają na sadzenie różnych odmian roślin, kwiatów oraz krzewów bezwzględu na ich wielkość. Tego typu produktu są niekiedy używane jako kosze na śmieci ze względu na swoją sporą pojemność.