Farby proszkowe a ochrona przed korozją – czy farba może chronić metal przed rdzą?

Farby proszkowe a ochrona przed korozją – czy farba może chronić metal przed rdzą?

Rdza, korozja czy pieszczotliwiej, ruda – niezależnie od tego jak ją nazwiemy, jej pojawienie się na metalowej powierzchni nigdy nie wróży nic dobrego. Dlatego dziś chcielibyśmy szerzej opowiedzieć o ochronie metalowych powierzchni przed utlenianiem. Czy farba proszkowa może skutecznie chronić metal przed rdzą? Sprawdźmy!

Korozja metalu – na czym polega?

Korozja metalu lub też inaczej rdzewienie to proces do którego dochodzi wskutek reakcji metalu z tlenem oraz wodą. Polega on na stopniowym rozpadzie metalu i objawia się wystąpieniem brązowo-pomarańczowego nalotu na jego powierzchni. Tak jak wspomnieliśmy, aby do korozji doszło na metal muszą działać dwa czynniki – tlen oraz wilgoć, które są obecne w powietrzu. Dlatego nawet trzymanie elementów metalowych pod zadaszeniem nie zatrzyma tego procesu – aby go powstrzymać, należy zabezpieczyć metalową powierzchnię powłoką antykorozyjną. Jednym ze sposobów tworzenia takiej powłoki jest właśnie malowanie proszkowe.

Czym jest malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe polega na malowaniu metalowych powierzchni termoutwardzalną substancją w postaci proszku. Główny skład tego proszku stanowią polimery, barwniki oraz dodatki poprawiające właściwości uzyskanej powłoki. Taki proszek jest nanoszony na powierzchnię przy użyciu specjalnego pistoletu, a potem sproszkowany przedmiot podgrzewany jest do wysokiej temperatury. W dalszej kolejności farba rozpływa się na przedmiocie, tworząc w ten sposób powłokę. Teraz już pozostaje nam jedynie poczekać około 20 minut na wyschnięcie farby.

Czy farba proszkowa chroni metal przed korozją?

Już po zastygnięciu, uzyskana warstwa farby doskonale przywiera do powierzchni metalowej. Jest gruba i twarda, dlatego odporna na odpryski i inne uszkodzenia mechaniczne. To właśnie ta odporność na uszkodzenia mechaniczne jest jedną z tych właściwości, ze względu na które farba proszkowa faktycznie doskonale nadaje się do ochrony metalu przed korozją. W miejscu ewentualnych odprysków farby mogłaby pojawić się rdza, ze względu na kontakt odkrytego metalu z czynnikami zewnętrznymi. Dodamy, że powłoka z farby proszkowej nie wchodzi w reakcję z solą drogową oraz innymi substancjami, dlatego farby proszkowe są często stosowane do malowania ogrodzeń. Powłoka z farby proszkowej nie zmienia także koloru pod wpływem promieniowania słonecznego, dlatego pomalowane tego rodzaju farbą elementy metalowe łatwo utrzymać w czystości, a ich kolory są żywe i nie płowieją.