Fotografia kwiatów. Kilka praktycznych wskazówek

Fotografia kwiatów. Kilka praktycznych wskazówek

Polne kwiaty to jeden z trudniejszych tematów do uchwycenia w fotografii przyrodniczej. Jest wiele aspektów do nauczenia. Celem jest uchwycenie żywiołowości i koloru polnych kwiatów w szerszym krajobrazie. Kiedy patrzymy na zdjęcia polnych kwiatów, często pierwszą rzeczą, która przykuwa naszą uwagę, jest to, że kolor wydaje się „mówić” do nas. Podczas komponowania ważne jest, aby zastanowić się, w jaki sposób kolor, kształt i światło współgrają ze sobą i ułożyć kompozycje tak, aby wzmocnić te interakcje, aby uzyskać jak najsilniejszy efekt wizualny. Zobacz, na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę.

Poznaj biologię życia kwiatów

Istotną częścią procesu jest prowadzenie badań w celu określenia, kiedy i gdzie można znaleźć polne kwiaty w szczytowym okresie kwitnienia. Zaczynamy od wyszukania w internecie, gdzie można znaleźć łąki z dzikimi kwiatami. Wiele książek i stron internetowych zawiera bardzo szczegółowe informacje o miejscach, w których można uchwycić pięknie kwitnące polne kwiaty. Przeglądanie danych historycznych z ostatnich kilku lat, kiedy kwiaty były w szczytowym okresie kwitnienia, może być konieczne. Pamiętaj, że godziny szczytu trwają tylko około dwóch do trzech tygodni, ale może się to różnić z roku na rok. Rozważ poszukanie aktywnego forum, na którym ludzie o podobnych zainteresowaniach dzielą się informacjami, zdjęciami i wskazówkami na temat konkretnych wędrówek.

Najlepsza pogoda do fotografii kwiatów

Jeśli chodzi o idealne warunki pogodowe, istnieją dwie szkoły. Niektórzy fotografowie lubią fotografować w pochmurnych warunkach, aby uchwycić maksymalne nasycenie kolorów dzikich kwiatów. Druga szkoła ma na celu fotografowanie polnych kwiatów podczas wschodu i zachodu słońca, a celem jest fotografowanie polnych kwiatów przy żywym słabym świetle, przy oświetleniu bocznym lub podświetleniem od tyłu. Oba rodzaje warunków działają dobrze. Wybór zależy od tego, jak chcesz, aby polne kwiaty wchodziły w interakcję ze światłem. Do wybranych warunków dobierz swój aparat cyfrowy. Bez wątpienia najtrudniejszym aspektem pogody dla fotografii dzikich kwiatów jest ilość wiatru. Jeśli to możliwe, zawsze staraj się nie fotografować polnych kwiatów, gdy pogoda jest wietrzna. Najmniejszy ruch wiatru może spowodować rozmycie kwiatów i uniemożliwić szczegółowość i ostrość obrazu. Jedną z technik pozwalających uniknąć rozmazanych obrazów, jeśli problem stanowi wiatr, jest zwiększenie szybkości migawki.

To tylko kilka wskazówek, ale bardzo Ci się przydadzą do robienia perfekcyjnych fotografii kwiatów polnych.