Jakie płytki do pomieszczeń w domu wybrać?

Jakie płytki do pomieszczeń w domu wybrać?

Wybór płytek to zazwyczaj decyzja na lata, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Dobierając płytki, powinniśmy dostosować je do konkretnych pomieszczeń, biorąc pod uwagę ich parametry oraz przeznaczenie. Jakie zatem płytki do pomieszczeń w domu wybrać? Podpowiadamy!

Płytki marmurowe - jak je wykorzystać w domu?

Marmur jest stosunkowo wytrzymałym materiałem, a przy tym bardzo uniwersalnym. Dodatkowo, zachwyca unikalnym pięknem. Jego wielką zaletą jest różnorodność barw i odcieni. Płytki marmurowe są łatwe w pielęgnacji i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak pamiętać, że jest nieodporny na szkodliwe działanie tłuszczy oraz silne środki chemiczne. Dzięki swoim właściwościom, płytki marmurowe idealnie sprawdzą się do niemal każdej powierzchni. Wystarczy, że odpowiednio je dopasujemy, a także zadbamy o prawidłową impregnację. Marmur możemy wykorzystać w domu jako płytki podłogowe, w tym także do łazienki oraz materiał na parapety, blaty czy schody. Sprawia, że wnętrza prezentują się niezwykle stylowo i elegancko.

Jakie płytki do łazienki wybrać?

Łazienka to pomieszczenie, w którym panują specyficzne warunki. Zmienność temperatur oraz wilgoć sprawia, że nie każdy rodzaj płytek się sprawdzi. Dodatkowo, płytki w łazience są narażone na działanie środków chemicznych, które mogą powodować ciężkie do usunięcia plamy. Doskonałym pomysłem będzie na przykład glazura. Płytki łazienkowe wykonane z tego materiału są trwałe i odporne na wilgoć i wahania temperatur. Są także odporne na wiele środków chemicznych. Ogromną zaletą glazury jest ogromny wybór płytek pod względem wielkości, kolorów czy faktur. Dzięki temu możemy tworzyć różnego rodzaju kompozycje i zaaranżować unikalne wnętrze. Idealnie sprawdzą się zarówno do nowoczesnej łazienki w stonowanych kolorach, jak i w przypadku odważnych stylizacji pomieszczenia.

Jakie płytki do kuchni wybrać?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy sporą ilość czasu w ciągu dnia. Wszelkie elementy znajdujące się w tym pomieszczeniu są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia i uszkodzenia. Dlatego też płytki w kuchni powinny być trwałe i odporne. W przypadku podłogi doskonale sprawdzą się wspomniane wcześniej płytki marmurowe. Płytki w kuchni wykorzystuje się do wykończenia przestrzeni pomiędzy blatem a szafkami kuchennymi. Są łatwe w utrzymaniu czystości i mogą przetrwać wiele lat. Kuchnia to miejsce szczególnie narażone na różnego rodzaju zabrudzenia i tłuszcz. Doskonale sprawdzą się zatem płytki ceramiczne lub bardziej odporne - płytki gresowe.