Kontrola domu po zimie. Jakie usługi warto zamówić?

Kontrola domu po zimie. Jakie usługi warto zamówić?

Zima to okres, który potrafi zaburzyć funkcjonowanie niektórych elementów naszych domów. Silne mrozy i wilgoć bardzo często mają negatywny wpływ na elewację, dach, kanalizację czy system ocieplenia. Przed wiosną warto zatem zrobić solidną kontrolę całego budynku i zamówić kilka usług, które przygotują nasz dom na nadejście cieplejszych miesięcy.

Drożna kanalizacja

Pierwszą rzeczą, którą warto sprawdzić po ustąpieniu mrozów, jest sprawdzenie drożności domowej kanalizacji. Ostre mrozy potrafią bowiem uszkodzić pojedyncze jej elementy, co w efekcie wpływa na obniżoną wydajność rur i zatykanie odpływów. Jeśli wystąpi taka konieczność, należy zlecić udrażnianie rur lub wykonać je samodzielnie. O wiele lepiej zrobić to przed nadejściem wiosny, gdy powietrze nie jest jeszcze tak ciężkie. W wyższej temperaturze nieprzyjemne zapachy są bowiem o wiele bardziej odczuwalne, a tym samym niezwykle uciążliwe dla całego otoczenia.

Szczelność dachu

Wraz z ustąpieniem mrozów podnosi się poziom wilgoci w powietrzu. Polskie zimy rzadko są srogie, a zatem możemy zauważyć duże wahania temperatur. Wszystko to wpływa bardzo negatywnie na elewację naszego domu i konstrukcje systemów ociepleniowych. Problem ten dotyka w szczególności dachu i całej przestrzeni pod nim, zwłaszcza poddasza. Przed nadejściem wiosny warto zatem skontrolować jego stan, a w razie konieczności zatrudnić fachowca, który wypełni ubytki i naprawi ewentualne usterki. To niezwykle istotne, aby ocieplenie poddasza - Bielsko czy Warszawa - zawsze było wykonane szczelnie i drożnie. W przeciwnym razie zwiększy się zapotrzebowanie na energię w całym domu, a na ścianach może pojawić się nieestetyczny i trudny do usunięcia grzyb.

Drobne prace remontowe

Podczas kontroli domu po odpuszczeniu mrozów często okazuje się, że niezbędne są drobne prace budowlane i odświeżenie niektórych części posesji. Zdecydowanie nie warto czekać z wykonywaniem tego typu czynności do wiosny i lata, ponieważ praca w pełnym słońcu nie należy do najprzyjemniejszych. Zdecydowanie lepiej jest zająć się tym tematem np. w marcu, ponieważ świeżo po zakończonej zimie ewentualne usterki nie są jeszcze zbyt zaawansowane. W miarę upływu czasu stan poszczególnych konstrukcji z pewnością będzie się pogarszał. Zwłoka wygeneruje zatem tylko niepotrzebne koszty. Najlepiej jest zatem zainwestować w nowoczesne ogrodzenia budowlane, wynajem potrzebnego sprzętu oraz niezbędne materiały i rozpocząć prace od razu, gdy tylko stopnieją śniegi, a dzień stanie się nieco dłuższy.