Kupiłeś działkę pod budowę domu? Zobacz, co będzie Ci potrzebne

Kupiłeś działkę pod budowę domu? Zobacz, co będzie Ci potrzebne

Zakup działki pod budowę domu to ogromne wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć cały szereg czynników, takich jak lokalizacja, cena czy uzbrojenie działki. Kiedy już udało się dopiąć wszystkie formalności, można przejść do planowania budowy. O czym warto pamiętać na tym etapie?

Studnia wodomierzowa

Nazwa nie może Cię zmylić. Studnia wodomierzowa to nie to samo, co studnia ogrodowa. Celem ich montażu nie jest dotarcie do wód gruntowych, ale ochrona wodomierza. Ten w myśl obowiązujących w Polsce norm i przepisów prawnych powinien być zainstalowany w miejscu, w którym łatwo można będzie zebrać dane pomiarowe. Dodatkowo samo urządzenie powinno być odpowiednio zabezpieczone, tak aby nie narazić jego funkcjonowania - mogło by to doprowadzić do obniżenia rzetelności wykonanych pomiarów.

Najczęściej wodomierze montowane są w piwnicach lub lokalach zlokalizowanych na parterze. Tych pomieszczeń nie posiada wiele domów jednorodzinnych. Ich właściciele chętnie decydują się właśnie na studnie wodomierzowe.

Materiały wykończeniowe

Zakup materiałów budowalnych to najpoważniejszy wydatek, z którym muszą się liczyć budujący dom. O ich zakupie należy pomyśleć, jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty. Jak przekonują eksperci, pozwoli to uniknąć stresu podczas realizacji kolejnych etapów.

Jakie materiały warto zakupić? Pierwszeństwo mają oczywiście materiały, których obecność jest konieczne do tego, aby wznieść mury domu. Konieczny będzie więc zakup cegieł i pustaków. Na tym etapie konieczne jest również nabycie całej gamy produktów wykończeniowych, jak tynk gliniany wewnętrzny. Jak wskazują eksperci, kupując je wcześniej i w dużej ilości, można liczyć na spore rabaty - dzięki nim obniżymy finalne koszty budowy domu.

Miejsce na przechowywanie narzędzi

Jeśli w otoczeniu domu znajdować się będzie ogród, warto zaplanować w nim miejsce na drewutnię lub małą wiatę. To pomieszczenia, które doskonale sprawdzają się nie tylko do przechowywania drewna kominkowego, ale również wielu narzędzi. To świetne miejsc, aby schować wiertarki, klucze oraz spawarki laserowe. Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, potrzebna będzie również przestrzeń na rowery i hulajnogi.

Co ważne, budują miejsce do przechowywania rzadziej używanych rzeczy oraz rowerów nie trzeba iść na kompromis w kwestii stylistyki. Na rynku dostępne są nowocześnie wyglądające wiaty, które wykonywane są nie tylko z aluminiowej blachy. Równie popularne są drewniane domki, a także te, do których budowy wykorzystane mieszankę drewnianych beli z metalem.