Naturalnie i zgodnie z przepisami, czyli jak dziś podejść do budowy domu

Naturalnie i zgodnie z przepisami, czyli jak dziś podejść do budowy domu

Posiadanie własnego domu - któż o tym nie marzy. Budowa miejsca, w którym zamieszka nasza rodzina, w którym dorastać będą nasze dzieci. Miejsca, w którym będziemy spędzać wspólne, radosne chwile, dni i poranki. Zanim jednak to marzenie się urzeczywistni, musimy przygotować odpowiedni plan, który pozwoli na sprawne, legalne i bezpieczne przeprowadzenie wszelkich budowlanych prac.

Zgodnie z przepisami

O tym, że pozwolenie na budowę jest w Polsce wymagane, każdy z nas wie. Przed uzyskaniem zezwolenia na rozpoczęcie prac, należy złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie za tego rodzaju decyzje odpowiedzialnym. Pełen opis konstrukcji musi zawierać informacje o wielkości planowanej zabudowy, jej przeznaczeniu oraz ilustrować rozmieszczenie wszystkich mających funkcjonować w jej obrębie instalacji. Budynek mieszkalny bowiem musi posiadać przyłączenie do sieci elektrycznej, ciepłowniczej, wodnej, gazowej, kanalizacyjnej. Oczywiście, można postawić na rozwiązania takie, jak instalacja fotowoltaiczna, która nie tylko pozwoli na czerpanie energii cieplnej i elektrycznej z jednego źródła, uniezależni gospodarstwo od dostawców zewnętrznych, ale też będzie rozwiązaniem proekologicznym. Istnieją jednak kwestie, których wyeliminować się nie da. Pobór wody następuje ze źródeł miejskich, za które należy się rozliczyć, na podstawie wskazań liczników. Dobrym wyborem w przypadku domów jednorodzinnych jest studnia wodomierzowa, która umożliwia łatwy dostęp do wodomierza i pozwala na wiarygodne pomiary.

To, czego nie widać

Tym, bez czego żadna instalacja zasilana energią elektryczną nie ma szansy prawidłowo funkcjonować, są różnego rodzaju kable. Ich obecność w domu jest nieunikniona. Kable znajdziemy w kuchni, pokoju, salonie, gabinecie. Każde podłączane do sieci elektrycznej urządzenie wyposażone jest w kabel. Rozpoczynając budowę domu, warto określić dokładną ilość i rodzaj okablowania, którego będziemy potrzebowali. Kupowanie pojedynczych przewodów przy tak szeroko zakrojonych pracach nie ma raczej sensu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy sklepu, oferującego sprzedaż kable hurt. Pozwoli to uniknąć strat czasu, poświęcanych na kolejne zamówienia, a może zaowocuje nawet uzyskaniem zniżek, często przewidzianych w sprzedaży hurtowej.

Ekologicznie i na czasie

Teraz, gdy tak dużą wagę przywiązuje się do działań mających na celu ochronę środowiska, także branża budowlana wprowadza na swój rynek nowe ekologiczne rozwiązania. Nowy trend, jakim jest budownictwo naturalne, zdecydowanie zasługuje na uwagę. W ramach oferowanych produktów nowej generacji, projektujący swój nowy dom, mogą skorzystać z farb naturalnego pochodzenia, wytwarzanych z lokalnie dostępnych produktów, takich jak glina, drewno czy słoma. Wszystko to wytwarzane w zgodzie z naturą i bez zbędnych chemicznych dodatków.