Od czego zacząć, gdy zakładamy ogród?

Od czego zacząć, gdy zakładamy ogród?

Gdy zakładamy ogród, trzeba pamiętać o wielu czynnikach. Planowanie użytkowania i przestrzeń ogrodu to ważne sprawy, ale należy wziąć pod uwagę również ukształtowanie terenu, jakość gleby oraz warunki nasłonecznienia.

Planowanie roślinności i obiektów w ogrodzie

Swoją przygodę z założeniem ogrodu trzeba rozpocząć od przygotowania odpowiedniego projektu. Na rysunku projektant musi nałożyć zarys budynku (na przykład domu), granicę działki oraz wszystkie istniejące i planowane elementy. Jeśli projekt ma uwzględniać również szczególne nawadnianie, na przykład kropelkowe projekt musi uwzględniać różne instalacje i urządzenia tj. osadniki gnilne. Na rysunku, który dotyczy projektowanego ogrodu, muszą się znajdować odpowiednie lokalizacje roślin. Każdy rodzaj roślin jest określony za pomocą granic terenowych. Mogą to być również granice trawników czy ścieżki ogrodowe. Poszczególny przebieg i rodzaj linii mogą sprawiać wrażenie równowagi lub dynamicznego ruchu. Jeśli chcemy, aby nasz ogród był dobrze zrobiony, warto poprosić o przygotowanie projektu tylko doświadczonego projektanta zieleni.

Ogród – zakładać samodzielnie czy z profesjonalną firmą?

Kiedy masz już przed sobą gotowy projekt zieleni, musisz podjąć ważną decyzję na temat prac ogrodniczych: zakładać ogród samemu czy z firmą? Odpowiedź zależy od tego, czy chcesz sam zająć się pracami ziemnymi. Jeśli tak to z pewnością przydadzą się specjalistyczne obuwie typu buty robocze urgent. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Jeśli zdecydujemy się na współpracę z firmą ogrodniczą, wtedy możemy mieć pewność, że ogród będzie pięknie wyglądał, a wszystkie urządzenia będą działać. Jednak wtedy musimy się przygotować na większe koszty w ramach całego przedsięwzięcia, jakim jest zakładanie ogrodu. Ogród można również wykonać samemu i zaoszczędzić wiele pieniędzy. Trzeba jednak w takiej sytuacji zacząć od odpowiednich kalkulacji, które muszą obejmować wybór ilości i rodzaju materiałów oraz wybór liczby i gatunków roślin, mających się znaleźć w ogrodzie.

Wybór odpowiednich

Po odpowiednim planowaniu i kalkulacjach czas na odpowiedni wybór materiałów. W tym celu trzeba sobie zadać szereg pytań tj. jaka będzie odpowiednia ziemia ogrodowa? Poznań jest przykładem miasta, w którym można kupić wszystkie rzeczy potrzebne przy zakładaniu ogrodu. Przy wyborze materiałów warto kierować się swoimi preferencjami, ponieważ przecież to my będziemy korzystać z ogrodu. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę swoje gusta pod kątem estetyki, funkcjonalność i trwałości materiałów.