Przygotowania do porządkowania ogrodu. Od czego zacząć?

Przygotowania do porządkowania ogrodu. Od czego zacząć?

Wraz z nadejściem wiosny właściciele ogrodów przygotowują się do ich porządkowania i odpowiedniego zaaranżowania, aby zielona przestrzeń pięknie prezentowała się podczas ciepłych miesięcy i była swego rodzaju wizytówką domu. Czas zimy niestety ma negatywny wpływ na ogród, dlatego jego uporządkowanie jest pracochłonne. Jak ułatwić sobie to zadanie?

Harmonogram pracy

Podstawą każdych gruntownych porządków jest sporządzenie planu pracy, który pozwoli wykonać poszczególne czynności bardziej efektywnie i odpowiednio rozmieścić je w czasie. Lepiej nie zostawiać wszystkich prac na jeden dzień, a podzielić konkretne zadania np. na cały tydzień. Wiele zależy również od pogody, którą również warto wcześniej sprawdzić. Grunt to dobra organizacja: jeśli danego dnia zajmujesz się np. pielęgnacją oczka wodnego czy oczyszczasz osadniki gnilne, lepiej odpuść sadzenie kwiatów i koszenie trawy, ponieważ może zabraknąć ci na to czasu. Wróć do zadania kolejnego dnia, gdy będziesz dysponować odpowiednią ilością godzin i wykonaj je z należytą sumiennością. Wówczas twój ogród będzie prezentował się pięknie i kwitnąco, a ty nie zniechęcisz się zbyt szybko.

Odpowiednie narzędzia

Kolejną kwestią, która znacznie ułatwia prace porządkowe w ogrodzie, jest oczywiście odpowiednie wyposażenie. Warto zadbać o profesjonalne narzędzia, takie jak np. grabie, nożyce teleskopowe, szpadel czy wąż ogrodowy. Pamiętaj, że

ziemia ogrodowa – Poznań czy Warszawa – potrafi być naprawdę twarda, szczególnie zaraz po ustąpieniu mrozów. Z tego powodu warto zainwestować w dobrej jakości narzędzia, które nie uszkodzą się podczas ich intensywnej eksploatacji i pozwolą ci w sprawny sposób wykonać poszczególne prace.

Odzież i akcesoria

Ostatnią rzeczą, którą dobrze jest zrobić przed rozpoczęciem porządków w ogrodzie, jest przygotowanie odpowiedniej odzieży i akcesoriów ułatwiających pracę. Odzież do ogrodu powinna być przede wszystkim wygodna i ciepła, ponieważ wiosenne miesiące potrafią być jeszcze dość chłodne. Warto zadbać również o odpowiednie obuwie. Do ogrodu świetnie nadają się np. buty robocze urgent, które świetnie absorbują wilgoć i się niezwykle wygodne. Jeśli chodzi natomiast o akcesoria, to z pewnością przydadzą ci się m.in. porządne rękawice i maska ochronna, która okazuje się szczególnie ważna podczas nawożenia roślin silnymi preparatami.

Przygotowywanie ogrodu do sezonu letniego to dla niektórych przyjemność, a dla innych uciążliwy obowiązek. W obu sytuacjach sprawę ułatwi odpowiednie podejście do tego zadania.