Zakup starego domu - co należy sprawdzić i wyremontować?

Zakup starego domu - co należy sprawdzić i wyremontować?

Kupno starego domu to możliwość posiadania wymarzonej nieruchomości w przystępnej cenie. Starsze domy to klimat, którego często nie znajdziesz w nowoczesnych nieruchomościach. Pamiętaj tylko, że musisz liczyć się z modernizacją i naprawą wielu elementów.

Sprawdź instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne

Jedną z najważniejszych rzeczy o które trzeba zadbać, jest stan kanalizacji i okablowania. W zależności od tego kiedy dom był budowany i czy były w nim wykonywane remonty stan odpływów i okablowania może być naprawdę kiepski. Jeśli woda jest mętna lub zardzewiała i nie ma odpowiedniego ciśnienia to prawdopodobnie będzie wymagała gruntownego przeglądu lub wymiany. Rdza zazwyczaj pochodzi z korozji starych rur miedzianych i z biegiem czasu i może prowadzić to do ich pęknięcia i zalania. Jeżeli woda zbiera się w odpływach to wykonaj udrożnianie rur. Lepiej więc sprawdzić i wyremontować to od razu, niż czekać do pojawienia się większych problemów.

Sprawdź stare okablowanie. Tu w pierwszej kolejności sprawdź czy gniazdka elektryczne posiadają uziemienie. Jest to koniecznością. Twoja skrzynka elektryczna najprawdopodobniej też będzie wymagała modernizacji, aby móc obsługiwać wyłącznik bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne podczas renowacji, aby zminimalizować ryzyko pożarów i porażenia prądem.

Sprawdź dach i okna

Jeśli obecne okna są nadal w dobrym stanie, możesz je wyremontować i uniknąć kosztów i kłopotów z ich wymianą. Jeśli zależy ci na energooszczędności lub twoje okna nie nadają się do renowacji, możesz zastąpić je nowoczesnymi oknami z podwójnymi lub potrójnymi szybami. Jeśli decydujesz się na wymianę tylko kilku okien to postaraj się, aby były w podobnym stylu do pozostałych, aby zachować jak najbardziej jednolity wygląd. Jeśli masz zabytkowe okna to sprawdź także aukcje i sklepy z antykami. Może trafisz tam na stolarkę, którą będziesz mógł ponownie wykorzystać w swoim domu. Przyjrzyj się swojemu dachowi. Możesz potrzebować całkowicie nowego lub po prostu naprawić pewne obszary, aby uniknąć przecieków dachu, które zniszczą świeżo wyremontowaną nieruchomość. Jeżeli dach jest dziurawy w wielu miejscach to zdecydowanie lepiej wymienić go na nowoczesny i solidny niż łatać obecny. Powinieneś też dodatkowo ocieplić dach, aby zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie. Ocieplanie poddasza Śląsk zapewni ci najwyższą jakość usługi.

Wentylacja – zadbaj o swoje zdrowie

Sprawdź, czy w domu jest system wentylacji, a także system chłodzenia i ogrzewania. Wynajmij profesjonalną firmę do tego zadania. Zatkane systemy kominowe mogą doprowadzić nawet do śmierci mieszkańców. Jeżeli system wentylacji nie działa w pełni sprawnie to jak najszybciej go napraw lub część elementów wymień na nowe.