Zastosowanie przenośników łańcuchowych w rolnictwie

Zastosowanie przenośników łańcuchowych w rolnictwie

Przenośniki łańcuchowe to maszyny, które pozwalają usprawnić prace, podczas których człowiek normalnie by musiał dźwigać duże ciężary. Dzięki takiemu zastosowaniu mogą one być elementem linii produkcyjnej lub być wykorzystywane jako odrębne urządzenia. W Polsce są wykorzystywane, gdy nie ma możliwości użycia przenośników innego typu. Łańcuchowe przenośniki są stosowane na przykład w rolnictwie, przemyśle spożywczym i gospodarstwach rolnych. Więcej o zastosowaniu takich urządzeń w poniższym artykule.

Przenośniki łańcuchowe do zboża

Zboże jest dzięki rozwojowi technologii powszechnie wykorzystywane do wytwarzania produktów spożywczych. Aby jednak zboże było przydatne w przemyśle spożywczym, musi być odpowiednio zmielone i przetworzone. Jakość i minimalizacja w powyższym procesie są bardzo ważne. Dlatego między innymi stosuje się przenośniki łańcuchowe. W praktyce pozwalają one przenosić sypkie produkty w wybranej pozycji (poziomej, pionowej lub pochyłej) bez utraty towaru. Technika, wykorzystująca łańcuchowe przenośniki jest powszechnie wykorzystywana w procesach suszenia i czyszczenia ziaren. Funkcję łącznikową pomiędzy maszynami pełnią agregaty. Zaimplementowany przenośnik może być dodatkowo wyposażony w drabinę, zapewniającą bezpieczeństwo dla osób, zajmujących się serwisowaniem. Dzięki wykorzystaniu takiego urządzenia rolnik może szybko przenieść sypkie materiały, zorganizować sprawnie transport i zminimalizować ryzyko marnowania surowca.

Przenośniki łańcuchowe do obornika

Trzymanie zwierząt na terenie gospodarstwa rolnego wymaga nie tylko umiejętności, nakładów czasu, lecz także odpowiedniego sprzętu. Karmienie to powszechny proces wchodzący w skład rutyny. Niestety mniej przyjemnym zajęciem jest sprzątanie odchodów. Z przyczyn higienicznych, a także oszczędności czasu stosuje się właśnie przenośniki łańcuchowe. Wykorzystując taki sprzęt, rolnik może w szybki czasie i bezpiecznie usunąć nieczystości. Na uwagę zasługuje fakt, że to proces całkowicie automatyczny, tak więc człowiek nie jest w żaden sposób zaangażowany.

Przenośniki łańcuchowe do chowu luzem

Luźna obudowa zobowiązuje rolnika do zastosowania skrobaka delty. System czyszczenia tego typu pozwala usuwać odpady w przejściach, które są otwarte. Kontury i ilości zamontowanych skrobaków są determinowane przez wymiary samej obory. Obrys i liczba zgarniaczy może być poprzeczna i nieco wzdłużna. W przypadku takich czynności nie trzeba do przenośników stosować długich łańcuchów, co pokazuje, jak bardzo te urządzenia są uniwersalne.