Najważniejsze informacje na temat korowania drewna
Drewno jest surowcem, z którego wykonywanych jest mnóstwo przedmiotów. Aby drewno nadawało się do obróbki, najpierw należy go odpowiednio przygotować. Pierwszy etapem przygotowawczym drewna jest korowanie. Na czym poleca proces korowania oraz jakie możemy wyróżnić metody korowania?
Na czym polega korowanie?
Korowanie jest procesem polegającym na usunięciu kory z drewna. Zabieg ten można wykonać na wiele sposobów, a nawet jeśli mamy niewiele drewna do obrobienia to można to zrobić ręcznie. Do przeprowadzenia korowania potrzebne jest jednak odpowiednie narzędzia w postaci korownika, korowaczki czy ośnika. Ręczne narzędzia oczywiście nie są tak efektywne jak maszyny, dlatego ręczne prace wykonywane są głównie, gdy ilość drewna jest niewielka. W leśnictwie natomiast ręczne korowanie nie ma obecnie praktycznego znaczenia. Od wielu lat korowanie drewna jest wykonywane wyłącznie za pomocą maszyn.
Metody korowania
W zakładach przemysłowych oraz tartakach proces korowania odbywa się przy pomocy zaawansowanych narzędzi. Podstawowym narzędziem jest korowarka, która działa w sposób mechaniczny. Urządzenie tego typu wykorzystuje tarcie oraz skrawanie. Te dwie metody jednak nie są jedynymi – w nowoczesnym przemyśle korowanie często odbywa się za pomocą sprężonego powietrza lub pary wodnej (korowanie pneumatyczne).
Narzędzia do korowania
To, jakie narzędzie wybieramy do korowania, zależeć powinno od rodzaju pracy, jaką chcemy wykonać oraz jej częstotliwości. Jeśli z drewna będziemy korzystać tylko na własny użytek, wtedy ilość pracy nie będzie duża. Z tego względu możemy z powodzeniem używać korownika. Narzędzie tego typu jest doskonale dopasowane do drewna występującego w mniejszych ilościach oraz nie spowoduje wysokich kosztów pracy (ważny aspekt dla domowych warsztatów). Koszt zakupu korownika wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych, a jego obsługa jest bardzo intuicyjna i prosta. Sprawa natomiast się komplikuje w przypadku korowarek mechanicznych. Wybór takiego narzędzia nie jest prosty. Przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę rodzaj drewna oraz intensywność pracy. Wspominając o pewnych zależnościach, nie można zapomnieć również o uwzględnieniu przy zakupie ceny za urządzenie. Najtańszy model kosztuje aż kilkadziesiąt tysięcy złotych, a ceny ogólnie sięgają do trzydziestu tysięcy złotych. Zakup takiego sprzętu zatem musi być przemyślany i trafiony. Na jeszcze większy wydatek muszą przygotować się osoby chcące zakupić korowarkę przemysłową – urządzenie potrafi kosztować nawet sto tysięcy złotych.